Zatrudnienie opiekunki w Niemczech alternatywą dla oddelegowania

Zatrudnienie opiekunki w Niemczech alternatywą dla oddelegowania

Podstawowym dokumentem w działalności każdej firmy delegującej opiekunki do Niemiec jest zaświadczenie A1 wydawane przez odpowiedni organ ZUS. Coraz częściej pracodawcy decydują się jednak na niemiecki model zatrudnienia, który z perspektywy polskich firm działających na rynku niemieckim ma szereg zalet.

Poniżej najważniejsze z nich:
Brak konieczności uzyskiwania zaświadczeń A1

Opiekunka wykonująca zlecenie na terytorium Niemiec będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym w państwie wykonywania zlecenia właśnie na podstawie art. 11 rozporządzenia 883/2004, czyli na zasadach ogólnych, które wynikają z rozporządzenia europejskiego. Stosowanie zaświadczeń A1 i ubezpieczanie opiekunek na terytorium Polski mimo pracy wykonywanej na terytorium Niemiec stanowi wyjątek od podstawowej zasady określonej właśnie w art. 11 ust. 3 rozporządzenia 883/2004:

Osoba wykonująca w Państwie Członkowskim pracę najemną lub pracę na własny rachunek podlega ustawodawstwu tego Państwa Członkowskiego.

W praktyce oznacza to brak konieczności uzyskiwania zaświadczeń A1 dla opiekunek, czyli:

  • rezygnację z czynności marketingowych i promocyjnych na terytorium Polski,
  • brak konieczności wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za pracę w Polsce za czynności marketingowe,
  • rezygnację z utrudnionych rozliczeń płac opiekunek,
  • korzyści dla opiekunki w postaci niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego.

Podatek dochodowy za opiekunkę może być odprowadzany bezpośrednio na terytorium Niemiec lub Polski, w zależności od statusu podatkowego opiekunki na podstawie art. 15 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską i Niemcami. Podatek dochodowy może być też płacony na terytorium Polski. Zwracam bowiem uwagę, iż europejski system ubezpieczeń społecznych (któremu opiekunki podlegają w ramach ubezpieczeń społecznych) oraz międzynarodowy system unikania podwójnego opodatkowania (któremu także podlegają opiekunki w ramach rozliczeń podatku dochodowego od ich wynagrodzeń) nie pozostają w związku. Zagadnienie ubezpieczeń społecznych oraz podatków należy w każdym przypadku traktować odrębnie.

Porównywalne koszty zatrudnienia

Analiza kosztów zatrudnienia, jaką przeprowadziliśmy z niemiecką kancelarią doradczą wskazuje zaś, że koszty zatrudnienia na terytorium Polski i Niemiec mogą być porównywalne, zwłaszcza jeżeli pracodawca zdecyduje się w tym przypadku na stosowanie przepisów niemieckiego prawa podatkowego. Nie oznacza to jednak konieczności przeniesienia siedziby prowadzonej działalności do Niemiec.

Większe bezpieczeństwo prawne

Zatrudnienie opiekunek w ramach wariantu niemieckiego oznacza  ograniczenie ryzyka związanego z prowadzoną działalnością opiekuńczą, a w szczególności wyeliminowanie ryzyka związanego z potencjalną możliwością cofnięcia zaświadczeń A1 przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czy też zakwestionowania prawidłowości stosowanych rozliczeń płacowych.

Nowe możliwości zatrudnienia opiekunek spoza Polski

Zatrudnienie opiekunek w modelu niemieckim umożliwia zatrudnienie opiekunek z Państw Unii Europejskiej, niekoniecznie tylko z Polski.

Wprowadzenie modelu niemieckiego zatrudniania opiekunek wymaga współpracy z niemieckim doradcą podatkowym i biurem księgowym, które będzie odpowiedzialne na terytorium Niemiec za rozliczenia płacowe opiekunek. Na chwilę obecną zatrudnienie w Niemczech może być ciekawą alternatywą wobec zatrudnienia opiekunek w Polsce. Pod kątem prawno – podatkowym nie jest zaś bardziej złożone niż zatrudnienie bezpośrednio na terytorium Polski.

dr Katarzyna Styrna – Bartman LL.M., Wszystkie prawa zastrzeżone.

O autorze

dr (Dr. jur.) Katarzyna Styrna-Bartman, LL. M.

dr (Dr. jur.) Katarzyna Styrna-Bartman, LL. M.

Aktualności

Rules on the posting of workers to Germany

The subject of the posting of workers abroad consists of…

Więcej

Zasady delegowania pracowników do Niemiec

Na tematykę delegowania pracowników za granicę składają się zagadnienia prawne,…

Więcej

Niemcy idą na wojnę z pozornymi umowami

dr Katarzyna Styrna-Bartman dla Dziennika Gazety Prawnej W dniu 12…

Więcej

Entsendung von ukrainischen Arbeitskräften nach Deutschland

Recht auf legalen Aufenthalt Ein ukrainischer Staatsbürger sollte für die…

Więcej